NPZ se od tega šolskega leta opravlja v 3., 6. in 9. razredu osnovne šole in je obvezno za vse učence.

V 3. razredu se preverja znanja iz matematike in slovenščine, v 6. razredu iz matematike, slovenščine (na narodno mešanih območjih iz italijanščine oz. madžarščine) in tujega jezika. V 9. razredu pa se poleg znanja iz slovenščine (na narodno mešanih območjih iz italijanščine oz. madžarščine) in matematike preverja znanje tudi iz tretjega predmeta, ki ga vsako leto določi minister, pristojen za šolstvo. V šolskem letu 2024/25 je 3. predmet na OŠ Kobilje GEOGRAFIJA.

Dosežek učenca pri NPZ-ju ne vpliva na zaključno oceno, ki jo ima učenec pri pouku določenega predmeta, niti na uspešen zaključek osnovne šole, niti ni namenjen temu, da bi le na podlagi dosežkov učencev pri NPZ-ju celostno ocenjevali kakovost dela posamezne šole, ravnatelja ali posameznega učitelja.

Učenke in učenci ob koncu 3. in 6. razreda prejmejo Obvestilo o dosežkih in državnih povprečjih pri NPZ, izraženih v odstotnih točkah, ki je priloga spričevala. Ob koncu 9. razreda pa so dosežki in državna povprečja zapisani v spričevalu.

Dosežki učencev 9. razreda (iz matematike in slovenščine) se lahko uporabijo kot eno od meril za izbiro kandidatov v primeru omejitve vpisa v programe srednješolskega izobraževanja.

Roki NPZ za učence 3., 6. in 9. razreda:

ponedeljek, 24. 3. 2025SLOVENŠČINA3., 6. in 9. razred
četrtek, 27. 3. 2025MATEMATIKA3., 6. in 9. razred
torek, 1. 4. 2025NEMŠČINA6. razred
torek, 1. 4. 2025GEOGRAFIJA9. razred

Državni izpitni center je pripravil publikacijo »Informacije za učence in starše«, ki je namenjena učencem 3., 6. in 9. razreda ter njihovim staršem.

POVEZAVA DO PUBLIKACIJE “INFORMACIJE ZA UČENCE IN STARŠE”