02/ 579-10-06 o-kobilje.ms(a)guest.arnes.si

UNESCO

V tem šolskem letu je naša šola postala kandidatka za članico UNESCO ASPnet  Slovenije.  Unesco vsebine bomo učitelji vključevali v pouk in dneve dejavnosti. Povezani smo v središče za Pomurje.

Pri delu se ravnamo po štirih Delorsovih stebrih:

1. učiti se, da bi vedeli;
  2. učiti se, da bi znali delati;
  3. učiti se, da bi znali živeti skupaj;
  4. učiti se biti.

Glavni cilj UNESCO ASPnet je da vsi člani delujejo v duhu kulture miru in nenasilja, strpnosti in sodelovanja, sprejemanja drugačnosti, v poglobljeni skrbi za osebni razvoj posameznika in za ohranitev naravne in kulturne dediščine ter širše našega skupnega doma – planeta Zemlje.

V okviru tega projekta bomo sodelovali na mednarodnih in nacionalnih projektih ter obeležili nekatere mednarodne dneve. Predstavitev mednarodnih dni bo na panoju na šolskem hodniku.

Povezava do spletne strani: https://www.aspnet.si/

Projekti v šolskem letu 2021/2022:

• Po poti kulturne in naravne dediščine (OŠ Turnišče)
    Učenca 3. triade sta se z mentorjem udeležila delavnic na Oš Turnišče. V sklopu delavnic sta obiskala Kupinarski muzej, se udeležila Gledališkega kluba in likovnega ustvarjanja.
  • Pletemo niti mreže z multikulturnim jezikanjem (OŠ Griže)
    Učenci od 1. do 9. razreda so imeli 23. 9. 2021 kulturni dan z naslovom Evropski dan jezikov. Skupaj s svojimi mentorji so spoznavali in poslušali različne evropske jezike. Učenci so poslušali pravljico v italijanskem, hrvaškem, nemškem in madžarskem jeziku. Vsak razred oz. oddelek je podrobneje spoznaval eno od sosednjih držav, njene znamenitosti in značilnosti ter njen jezik (Hrvaška, Avstrija, Madžarska, Italija). Učenci 1. triade so spoznavali Slovenijo. Na koncu smo se vsi skupaj zbrali v telovadnici, kjer smo svoje delo predstavili.
  • Pozdrav ptic miru (OŠ Lava)
    Z učenci smo v PB prebrali knjigo Pomisli, se o njej pogovorili, nato pa izdelali svojo ptice miru, ki krasijo našo Unesco tablo.
Ptice miru
  • 16. 12. 2021 smo z učenci izvedli tehniški dan. Raziskovali smo, kako so praznovali in se pripravljali na božič njihovi pradedki, prababice, babice in dedki. Plakate z ugotovitvami smo si ogledali na šolskem hodniku.

Po ogledu naše razstave smo z učenci izdelali voščilnico. Voščilnico so tudi napisali.

Nato smo izvedli delavnice. Učenci so v delavnicah izdelali okraske za božič. Izdelali so si škratka za smreko, smrečico, migajočega Božička ter angelčka.

Razstava
Voščilnica
Migajoči Božiček
  • Ko bi jaz vedela!

V okviru projekta smo z učenci posneli folklorni nastop. Nastop učencev si lahko ogledate na spodnji povezavi: https://video.arnes.si/watch/96kfb1pxxc2l

• Drevo = življenje

Z učenci od 1. do 3. razreda smo sodelovali v nacionalnem projektu Drevo = Življenje. Osnovni cilj projekta je vzgajanje, ozaveščanje in usposabljanje za sprejemanje aktivne vloge  v življenju posameznika kot dela globalne vizije sveta. V letošnjem šolskem letu smo pozornost namenili 6. globalnemu cilju – ČISTI VODI IN SANITARNI UREDITVI. Cilj govori o zagotavljanju dostopa do čiste vode in sanitarne ureditve za vse ljudi ter skrbi za trajnostno gospodarjenje z vodnimi viri. Z učenci smo se pogovarjali o čisti pitni vodi, zakaj je pomembna in govorili o tem, da pitna voda ni samoumevna in vsem dostopna dobrina. Vsak učenec je iz papirja izrezal kapljico vode in nanjo napisal ali narisal obljubo, kako bo skrbel za varčevanje s pitno vodo ali izrazil hvaležnost za čisto pitno vodo ali načrt, kako bi pripomogel k zmanjševanju onesnaženosti vode.